Причини нежданого виходу крові із носа

Чому йде кров із носа просто так?

Епізоди виходу крові з носа можуть влаштовувати справжній шок як для дорослих, так і для дітей. Це явище може бути причиною паніки і хвилювань, але в багатьох випадках незначний кровотечна з носа не є серйозною проблемою і може бути спричинена різноманітними факторами.

1. Сухий повітря: Однією з найпоширеніших причин нежданого виходу крові з носа є сухе повітря. Надмірне пересушення повітря зовнішнього середовища може спричинити обвальне торкання судин носової порожнини та призвести до кровотечі.

2. Травма: Іншою поширеною причиною кровотечі з носа є травма, особливо у дітей. Падіння, удари по носу або навіть неправильне витирання носа можуть пошкодити нежну слизову оболонку носової порожнини і спричинити кровотечу.

3. Високий кров’яний тиск: Люди з підвищеним кров’яним тиском частіше схильні до кровотечі з носа. Надлишковий тиск у судинах може впливати на стан стінок кров’яних судин носової порожнини і приводити до розриву, що викликає кровотечу.

4. Інфекції та запалення: Запалення слизової оболонки носа, таке як риніт чи синусит, може призвести до появи кровотечі. Активність вимогливої слизової оболонки може впливати на нежні стінки кров’яних судин, роблячи їх менш стійкими і підвищуючи ризик кровотечі.

Можливі причини непередбаченого виходу крові із носа

Непередбачений вихід крові із носа, відомий як носова кровотеча або епістаксис, може бути спричинений різними факторами. Деякі з них є досить простими і незначними, а інші можуть бути більш серйозними і вимагати медичної уваги.

ПричиниОпис
Сухий кліматУ сухому кліматі носові перетинки можуть ставати сухими та ламкими, що сприяє появі кровотечі.
ТравмаТравма носа, удар або подразнення можуть пошкодити носові судини, що призводить до кровотечі.
Атмосферний тискЗміна атмосферного тиску, як наприклад при польоті літаком або під час підйому на висоту, може спричинити розширення кровоносних судин і подразнення носової порожнини.
АлергіяРеакція на алергени, такі як пил, пухирці тварин або певні харчові продукти, може викликати збільшення кровоточивості носових судин та призводити до кровотечі.
Високий артеріальний тискПідвищений артеріальний тиск може спричинити руйнування кровоносних судин у носі і привести до носової кровотечі.
Кровотиння порожниною зубівПорожнина, пов’язана з зубами, якщо пошкоджена або запалена, може призвести до кровотечі.

Якщо носова кровотеча стає частою або ви неможливо зупинити кровотечу самостійно, необхідно звернутися до лікаря для отримання додаткової допомоги та визначення підлежного лікування.

Гостра травма носа

Симптоми гострої травми носа можуть включати нежить у носовому каналі, кровотечу, набряк або появу синців навколо носа та очей. Необхідно негайно звернутися до лікаря для отримання медичної допомоги та діагностики та виключення можливих ускладнень.

У більшості випадків гостра травма носа може легко лікуватися шляхом зупинки кровотечі, нанесення холоду на пошкоджену область та застосування обезболювальних препаратів. Однак, у деяких випадках може бути необхідно провести рентгенологічне обстеження для виявлення можливих переломів чи інших ушкоджень.

Підвищений артеріальний тиск

Підвищений артеріальний тиск, також відомий як гіпертензія, може бути однією з причин нежданого виходу крові із носа. Гіпертензія може стати причиною підвищення тиску в судинах, що знаходяться в носі, що може спричинити сильне крововиливання через носові капіляри.

Скачки артеріального тиску можуть наступати в результаті стресу, психологічних перевантажень, різкої зміни погоди, фізичного навантаження або унаслідок застосування деяких медикаментів. Підвищений артеріальний тиск спричиняє зміни в судинах, що можуть призводити до переривання мікросудин у носових порожнинах.

Якщо неждане крововиливання із носа спричинене підвищеним артеріальним тиском, варто звернутися до лікаря для обговорення можливих причин такого стану і призначення адекватного лікування.

Аномалії кровоносних судин

Аномалії кровоносних судин можуть бути однією з причин нежданого виходу крові із носа. Ці аномалії можуть бути вродженими або придбаними. Вроджені аномалії відбуваються під час розвитку кровоносної системи у внутрішньоутробному періоді.

Один з прикладів вроджених аномалій – артеріовенозні мальформації. Це аномалії, при яких відсутній нормальний перехід від артерій до вен, що призводить до утворення артеріолізаторних ваграментів та аберантних капілярів. Це може призвести до розкривання судин та кровотечі з носа.

Придбані аномалії кровоносних судин частіше виникають після травм або захворювань. Наприклад, перетримання носового хряща або впливу надмірного артеріального тиску під час кашлю або напруження можуть призвести до пошкодження судин та виходу крові.

Однією з поширених придбаних аномалій є тяжіння крові до порожнини носа через розширення судин – вазопроліферація. Це може відбуватися при судинних захворюваннях, таких як гіпертонічна хвороба, рак, атеросклероз тощо.

Діагноз аномалій кровоносних судин зазвичай встановлюють за допомогою кровотечі з носа, клінічних ознак та обстеження. Лікування може включати консервативні методи (наприклад, використання судинозвужуючих крапель або лікарського пресу для зупинки кровотечі) або хірургічні методи (наприклад, емболізацію або хірургічне втручання).